Reklama to nie wszystko, czyli jak przyciągnąć uwagę potencjalnego pracownika?

Lista działań budujących pozytywne postrzeganie pracodawcy w otoczeniu jest szeroka. Ma niewiele ograniczeń, a zależy głównie od kreatywności osób odpowiadających za budowanie marki pracodawcy.

Dopasowanie jest kluczem do sukcesu

 

Planując wszelkie przedsięwzięcia związane z employer brandingiem warto najpierw dobrze określić grupę odbiorców. To, w jakim są wieku, jakie posiadają kompetencje, czym się interesują, czy jaka jest ich osobowość. Przekaz dopasowany do grupy docelowej oraz jego forma mają niezwykle istotny wpływ na prawidłowy odbiór komunikatu.

W zależności od potrzeb można przeprowadzić zakrojoną na szeroką skalę kampanię employer brandingową lub pokusić się o wybór kilku narzędzi. Zależy to jednak przede wszystkim od przewidzianego budżetu. Badania HRM Institute wskazują, że większość firm w 2019 roku na ten cel przeznaczyło do 20.000 zł, jednak znalazły się też takie, które na budowanie marki pracodawcy dysponowały środkami powyżej 1.000.000 zł.

 

Jakie narzędzia wybrać?

Należy zdać sobie sprawę, że employer branding (EB) jest ściśle związany z PR-em i marketingiem. Stąd wybór narzędzi jest podyktowany założeniami obu tych dziedzin oraz HR-u.

Przygotowując kampanię EB, pracodawcy na polskim rynku decydują się przykładowo na tworzenie spotów, które następnie trafiają do telewizji czy Internetu. Ponadto, wybierają reklamy outdoorowe oraz graficzne banery w sieci. Profesjonalnie stworzone narzędzie potrafi wywrzeć duże wrażenie na odbiorcach, niejednokrotnie zmieniając sposób postrzegania pracodawcy

Jednocześnie powinno się zadbać o wizytówkę firmy, którą w obecnych czasach jest strona internetowa. To tam potencjalni kandydaci trafiają w pierwszej kolejności, szukając informacji o pracodawcy. Szczególną uwagę należy zwrócić na wygląd zakładki kariera. Powinny znaleźć się tam nie tylko profesjonalnie wyglądające ogłoszenia o pracę, lecz przede wszystkim informacje dotyczące zespołu, kultury organizacyjnej oraz opis procesu rekrutacji. W budowaniu marki pracodawcy Internet jest potęgą, dlatego warto prowadzić profile w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, LinkedIn czy Instagram.

Szeroki wachlarz działań do wyboru mają pracodawcy, dla których grupą docelową są studenci. W tym wypadku budowanie wizerunku najczęściej opiera się na organizacji ciekawych wykładów, warsztatów otwartych, sponsorowanych eventów oraz najważniejszym – udziale w targach pracy i praktyk. Te działania, w opinii studentów mają najistotniejszy wpływ na postrzeganie ich potencjalnego pracodawcy. Ponadto, na wielu uczelniach można spotkać się z programami ambasadorskimi, które również cieszą się sporym zainteresowaniem i wpływają na atrakcyjność marki.

Czym się chwalić?

Komunikując treści, które mają trafić do odbiorców warto skupić się przede wszystkim na dobrej atmosferze panującej w firmie, wynagrodzeniu oraz benefitach. To najbardziej interesuje potencjalnych pracowników oraz innych odbiorców. O atrakcyjnym pracodawcy świadczy także jego uznanie wobec pracowników, reputacja firmy i kultura organizacyjna. Atrybutem marki pracodawcy mogą być też działania CSR-owe.

Wszystko to jest bardzo istotne, jednak najważniejsze, o czym należy pamiętać, to autentyczność i spójność przekazywanych treści. Tylko takie podejście zapewni sukces podjętych czynności związanych z kreowaniem marki atrakcyjnego pracodawcy.

 

Źródło:

HRM Institute. Raport Employer branding w Polsce 2019.  https://www.hrminstitute.pl/raporty-eb/

 

 

autor: Anna Hartwich

———————————————————————–

Kontynuuj lekturę: