Rynek pracownika, z jakim mamy aktualnie do czynienia zmienił zasady, do których byliśmy przyzwyczajeni. W wielu branżach role się odwróciły. Obecnie pracodawca posiada większy problem ze znalezieniem odpowiedniego kandydata, aniżeli kandydat ze znalezieniem dogodnego miejsca pracy. Wobec tego rodzi się konieczność budowania silnych marek wśród pracodawców. Trend ten staje się coraz popularniejszy w ostatnich latach  w Polsce.

Czy warto?

Głównym celem employer brandingu  bo tak fachowo nazywamy opisywane zagadnienie, jest kreowanie pożądanego wizerunku pracodawcy. Koncepcja zwrócona jest ku potencjalnym i obecnym pracownikom, ale korzyści dla organizacji odczuwane są również na innych płaszczyznach.

 

Moda czy faktyczna potrzeba

Wydawać by się mogło, że firmy „zachłysnęły się” modą, która przybyła do nas z zachodu. Prześcigają się tworząc coraz to ciekawsze rozwiązania, mające na celu przyciągnięcie odpowiednich kandydatów. Nie jest to jednak chęć naśladownictwa, ale działania wywołane zmianami na rynku pracy.

Głównym czynnikiem wpływającym na rozwój employer brandingu w Polsce jest wzrost popytu na pracowników. Niedobór odpowiednich kadr jest bolączką wielu organizacji. Pracodawcy stają przed wyzwaniem utrzymania obecnych pracowników i przyciągnięcia nowych, zwłaszcza tych najbardziej wartościowych dla organizacji, o unikalnych talentach. Ponadto obserwować możemy zmiany postaw wobec pracy. Nie stanowi już ona dla większości pokoleń sensu życia. Pracownicy chcą zachować work-life balance i czuć się dobrze w swoim miejscu pracy. Dlatego większość działań związanych z employer brandingiem opiera się na stworzeniu wizerunku przyjaznego pracodawcy, u którego praca wydaje się być ciekawym i umożliwiającym rozwój doświadczeniem. 

Dla każdego?

Według badań liderami, biorąc pod uwagę employer branding są duże firmy tj. Lidl, Deloitte, Ikea czy PZU. Rozpoznawalnym organizacjom o silnej marce łatwiej stać się porządanym pracodawcom. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy działający na mniejszą skalę nie mają szans posiadać atrakcyjnego wizerunku. Bez względu na wielkość organizacji czy branżę, w jakiej działa firma, warto zadbać o swój wizerunek i postrzeganie na rynku pracy.

Źródło:

Randstad, Employer Brand Research 2019: Raport krajowy Polska

HRM Institute: Raport Employer Branding w Polsce 2018

 

autor: Anna Hartwich

———————————————————————–

Kontynuuj lekturę: