Jak rekrutować online?
Rekrutacja online stała się obecnie standardem. Większość firm poszukuje pracowników za pośrednictwem Internetu, ponieważ w ten sposób są w stanie trafić do ogromnej liczby odbiorców. Wyzwaniem, okazuje się jednak selekcja kandydatów za pośrednictwem sieci.
Jak znaleźć odpowiedniego pracownika i przejść przez wszystkie etapy selekcji online?

Wybór kanału rekrutacji
Większość osób w Polsce poszukuje pracy przez Internet. Największa część z nich używa w tym celu stron czy aplikacji specjalnie ku temu poświęconych. Spośród innych kanałów dotarcia do kandydatów wybrać możemy udostępnianie informacji o wakatach w social mediach, na stronach urzędów pracy czy biur karier. Jednocześnie nie możemy zapomnieć, aby aktualne ogłoszenia umieścić także w zakładce „kariera” na naszej stronie internetowej.
Na tym etapie należy pamiętać, aby w ogłoszeniu umieścić wzmiankę, że cały proces odbywać się będzie online. Pozwoli to na wstępną selekcję osób, które nie są przekonane co do tej formy. Tę informację powinniśmy również zawrzeć również w autoresponderze jeśli takiego używamy w odpowiedzi na otrzymane CV.
Czas na selekcję
Wraz ze spływem CV rozpoczyna się tradycyjne działanie – wstępna selekcja kandydatów na podstawie informacji zawartych w życiorysie. Gdy przychodzi czas na feedback, względem osób przechodzących do kolejnego etapu, oprócz standardowych informacji powinniśmy dokładnie opisać formułę dalszej selekcji.
A mamy ich do wyboru kilka:
- rozmowa telefoniczna – może mieć krótką formę, np. dla standardowego sprawdzenia umiejętności językowych, jak również dłuższą formę wywiadu. Pozwala otrzymać informacje podobne do tych, które uzyskalibyśmy w czasie rozmowy face-to-face.
Ta forma powinna być jednak poprzedzona wcześniejszym umówieniem się z kandydatem, aby ten mógł się do niej przygotować. - wideokonferencja – może zostać przeprowadzona w sposób bardzo zbliżony to tradycyjnej rozmowy. Pozwala na uzyskanie pełniejszego obrazu aniżeli rozmowa telefoniczna. Pewne gesty i zachowania, które możemy zaobserwować pozwalają dodatkowo wnioskować o osobowości kandydata. Jednak wielokrotnie ta forma jest powodem do stresu dla kandydatów, dlatego warto wybrać sprawdzone narzędzie, najlepiej niewymagające rejestracji z jego strony. Wcześniej powinniśmy dokładnie poinformować kandydata o sposobie działania platformy, zgłasza, gdy mamy do czynienia z osobami starszymi.
- grywalizacja – ułatwia uzyskanie pewnych informacji o kandydacie i o tym , jak zachowałby się w danej sytuacji. Liczba oraz rzetelność tych informacji zależy jedynie od tego, w jaki sposób zostanie skonstruowana gra rekrutacyjna.
Ponadto udział w grze pozwala jednoznacznie wyeliminować kandydatów, którzy nie postępują według określonych wzorców - testy – stosowane są od wielu lat , jednak dane otrzymane po ich wypełnieniu nie zawsze są adekwatne względem rzeczywistości. Wynika to z faktu, że kandydat mógł wcześniej wypełniać tego typu test lub korzystać z pomocy osób trzecich.
Same zalety?
Rekrutacja i wybór pracownika za pośrednictwem Internetu przynosi wiele korzyści:
1. Pozwala skrócić proces rekrutacyjny – zwłaszcza w formułach, które nie wymagają „spotkań” z kandydatami, czyli np. podczas selekcji przez grywalizację czy testy, gdzie poprzez ograniczenie czasowe można szybko otrzymać niezbędne informacje o kandydacie
2. Umożliwia oszczędność czasu – rekrutera, ale przede wszystkim kandydata, który nie musi specjalnie przyjeżdżać do firmy na umówione spotkanie
3. Generuje niższe koszty i zwiększa efektywność pracy rekruterów– wynikające z oszczędności czasu i możliwości zbierania informacji jednocześnie o kilku kandydatach.
Niewątpliwie, można zauważyć pewne zalety tego typu rekrutacji, jednak wciąż rodzi się pytanie, czy forma online pozwoli na otrzymanie takich samych informacji o kandydacie, jak podczas bezpośredniego spotkania?
autor: Anna Hartwich
———————————————————————–
Kontynuuj lekturę: